פרשת וירא – להמתין ושוב להמתין ואז..

רבי נתן מסביר בליקוטי הלכות שכשכתוב שאברהם  ישב פתח האוהל הכוונה שהאדם מחכה זמן. הרבה זמן. המון זמן עובר בעבודה רוחנית ושום דבר לא קורה. כלום לא מתקדם! הוא יושב פתח האוהל, מבקש, מחפש, רוצה להכנס לתוך הקדושה. רוצה להתקדם רוחנית – וכלום.

לא רק זה אלא שכתוב כחום היום. מסביבו החום, התאוות משתוללים, היצר הרע מנסה להסיט אותו ולהפיל אותו – והוא? רק יושב מול פתח האוהל ממתין ומבקש – מתי אזכה להכנס לקדושה? מתי באמת אוכל להתחיל להשתנות?

זה אחד הדברים שמייאשים הרבה אנשים. סוף סוף כבר אני רוצה. אני רוצה קדושה. אני רוצה טוב בחיים שלי. אני רוצה להשתנות. אני רוצה קרבת השם – ואין. כלום. הלב סגור, המח אטום ואני מרגיש רחוק. כל כך רחוק שאני מרגיש שלא התחלתי.

מה עושים? פשוט ממתינים מסביר רבי נתן. אבל ממתינים בצורה פעילה, עם המון המון רצונות טובים. רצונות לקירבת השם. רצונות של התעלות. רצונות של חיבור אל הטוב. רצונות של להביא את הטוב לתוך החיים שלי ולתוך החיים של הסובבים אותי – ואם אפשר, לתוך החיים של כולם.

אבל זה חייב להיות בכניעה. זה חייב להיות בהרפייה, זה חייב להיות בהרכנת ראש. אני לא יכול להכנס לקדושה בכוחנות. זה לא יעזור לי. זה לא איזה פאב או מסעדה שאני יכול להסתער לתוכם בסערה ולכבוש אותם ולהגיד – נכנסתי. זאת הקדושה. ופה החוקים קצת שונים. פה החיים האמיתיים. רוצה להכנס? יופי. תמשיך לרצות.

אבל תמשיך לרצות לא כדי לייאש אותך חס ושלום, לא כדי להרחיק אותך חס ושלום. אלא כדי לחזק את הכיסופים שלך. לחזק את הרצונות הקדושים שלך. לחזק את הטוב שבך. לעורר אותך ולדרבן אותך לרצות יותר להתקרב והרצון האמיתי שלך להתקרב, הרצון האמיתי שלך לטוב יוכל לעזור לך לצאת מכל האשליות ומכל הדמיונות שאתה נאחז בהם. הרצון האמיתי שלך – אם הוא ילובה מספיק, אם הוא יחושל מספיק – יפרוץ דרך כל טעות וכל בלבול אל האמת.

וזה יושב מול פתח האוהל. יושב ומחכה. אבל ההמתנה הזאת, היא המתנה פעילה שבתוכה רצון אדיר. ולא משנה כמה זמן יעבור, לא משנה כמה פעמים תרגיש ותחשוב – הי, אני לא רק שלא מתקדם אלא מתדרדר אחורה, בסופו של דבר – הכל יפתח. בסופו של דבר תזכה. ואז תתקדם. ואחרי זה.. כדי לקנות את המדרגה החדשה שוב תרגיש שלא עשית כלום, שלא התקדמת בכלל. ואז גם את זה – תצטרך להכיל.

אבל לא משנה כמה זמן תצטרך לחכות – הטוב שלך שם. הטוב שלך מחכה לך. הטוב הניצחי שלך אל מול כל הגלים הארעיים של החיים. בסופו של דבר כמאמר רבינו הקדוש – ניצחתי ואנצח. הטוב שלך ינצח.

השאר תגובה