ראש השנה באומן – לפגוש את עם ישראל, לראות את הפנים של הצדיק..

סיפרו לי שאם רוצים לראות את הפנים של הצדיק צריך להגיע לראש השנה לאומן. למה? זה היה דבר מאוד מוזר. מישהו אחר אמר לי שכדי להתחבר לרוח של הצדיק צריך ללמוד ליקוטי מוהר"ן בעיון. זה כבר יותר מתיישב, זה הגיוני! הגיוני שהשכל של הצדיק צפון בספריו. הגיוני שכדי להתחבר אליו צריך להתחבר לספרים ולהעמיק בהם וכך על ידי עמל ועיון בליקוטי מוהר"ן אדם יוכל להתחבר "לרוח של הצדיק".

אבל מה הקשר בין 30,000 יהודים בראש השנה באומן והפנים של הצדיק?!

בראש השנה שעבר, עמדתי באמצע כיכר פושקנה המפורסמת באומן. זה היה אחרי תפילות השחרית והמוסף והיו עוד אלפים שנעו מ.. ואל.. תפילות או אל הציון להתבודד וכיוב' עמדי והתבוננתי. פתאום ראיתי משהו. ראיתי איך משהו אחר משתקף מפרצופיהם של אלפי אנשים. כל אחד והנקודה שלו, כל אחד והעניין שלו אבל גם כולם ביחד. כולם כאן ביחד באומן והביחד הזה יוצר משהו גדול הרבה יותר מהפנים האישיות של כל אחד מהם – הפנים של הצדיק??

אחד העניינים וההסברים בצדיק יסוד עולם הוא שיש צדיק שהוא כולל את כל הנשמות. הוא לא צדיק של חסידות מסויימת או חצר מסויימת. הוא לא "הצדיק של האשכנזים" או "הצדיק של הספרדים". הוא של כולם. הוא מחובר לכולם – וכולם מחוברים אליו.

במהלך השנה, כשהרבה יותר ריק באומן, לא תמיד קל לראות את זה. רואים אז שרבי נחמן הוא הצדיק של הברסלברים שבאים לציונו וגם שהוא הצדיק של הרבה מתקרבים ובעלי תשובה. אפשר אפילו לראות שהוא הצדיק של כאלו שצריכים עזרה וישועה אבל כל עם ישראל? קשה לראות את זה.

בראש השנה הרבה יותר קל לראות את הפנים האלה. הפנים הזוהרות והזורחות. הפנים של התקווה והחמלה האינסופית של הצדיק הכללי. אלפי פרצופים שונים ומשונים, ליטאים, חסידים, ספרדים, אשכנזים, תימנים. חוזרים בתשובה ודתיים מבית. חילונים "גמורים" ודתיים שהיו "גמורים" – עד שפגשו את הצדיק. ולכל אחד יש את המקום שלו, לכל אחד יש את הייחוד שלו, לכל אחד יש את הפינה שלו – בלב האינסופי של הצדיק.

שווה לנסוע ולראות את מה שאני מדבר עליו. שמעתי על זה רבות לפני שנסעתי והיה קשה לי להאמין והיה קשה לי לחשוב שזה כל כך משמעותי – "לראות את עם ישראל!" היו אומרים לי. ואז הבנתי. עם ישראל. וואו. זה דבר מדהים. איזה כיף שעוד מעט ראש השנה 🙂

שנה טובה ומתוקה 🙂

‏3 תגובות

  1. ברסלב ב- 23 באוגוסט 2010 בשעה 20:16

    אשריינו שזכינו להתקרב לרבינו 🙂

  2. avraham ב- 17 בינואר 2011 בשעה 10:42

    בחנוכה האחרון תשע"א יצא הספר שערי ציון – כיצד ללמוד ליקוטי מוהר"ן בעיון
    כל התשובות למחפש כיצד ללימוד בדרך הנוכנה בה התהלך רבי נתן רבי אברהם בן רבי נחמן ושאר תלמידי רבינו ז"ל
    בהסכמות נלהבות של גדולי אנ"ש בדור הזה, הלשון וההסברה שווה לכל נפש , זאת אומרת כל אחד בקריאה של כמה דפים אפילו בחנות של הספרים בלי לקנות את הספר יראה כיצד גם הוא יכול להתחיל בזה ולעסוק בספרי רבינו כמו שרבינו רצה , אפשר להשיג גם בטלפון 057-7472610

השאר תגובה