לרצות ולהרפות – סוד התשובה? איך אפשר לרצון ולהרפות בו-זמנית? האם רצון חזק חייב להיות מלווה בכוחנות?

רבי נחמן מגלה לנו את סוד כוונת חודש אלול בתורה ו' בליקוטי מוהר"ן. תורה עמוקה מיני ים ככל תורותיו ובה גם דברים מאוד מעשיים – ככל תורתיו..

אחד הדברים הבסיסיים בתורתו של רבי נחמן הוא הרצון. הכל הולך אחרי הרצון – צריך להתחזק ברצון וכיוב' אולם דבר נוסף, שנראה אולי בתחילה מנוגד לו הוא – ההרפייה מהנסיון להשיג את מה שאני רוצה דווקא עכשיו. במקום אחד הוא אומר לאט לאט באוקראינית ובכלל הוא מדבר על כך שאדם לא ידחוק את השעה. לא יתפלל תפילתו קבע, זאת אומרת לא ינסה להכריח את הקדוש ברוך הוא לעשות את רצונו.

רבי נחמן מדבר על רצון בלי כוחנות. זה דבר שאנחנו לא כל כך רגילים בו. מה שאנחנו בדרך כלל רגילים אליו זה או רצון עם כוחנות או חוסר רצון, רפיסה חסרת אונים מול המציאות הקופחת על פנינו. אנחנו לא רגילים לשילוב הזה – תרצה ותהיה רפוי, תהיה פתוח. תרצה ואל תהיה מקובע.

איך זה עובד? איך אפשר להתחזק ברצון אבל להיות רפוי? התשובה היא שאדם צריך להבין שמצד אחד – הכל הולך אחרי הרצון והרצון שלו הוא דבר מאוד מאוד חשוב. ומהצד השני הוא צריך להבין שאי אפשר לבוא עם רצון כוחני אלא צריך לקבל את מה שקורה באופן חיצוני. זאת אומרת – להתחזק באופן פנימי ברצון, להתחזק בתפילות על זה, לקחת את זה להתבודדויות, להסכים לחוות את הרגשות הקשים שיכולים לצוף כשאני מסכים לרצות משהו גם אם אני לא מקבל אותו באותו הרגע – כאב, תסכול, פחד וחבריהם.

אז זהו אחד הסודות הפנימיים – מבחינת פנימיות התורה זהו המבנה של הספירה הנקראת כתר. יש לה שני חלקים – חלק חיצוני, רצון וחלק פנימי – המתנה. הכתר הוא גם המקור לרצון הבוער וגם להמתנה.

אם נשכיל ונלמד להכיל את ההפכים, להכיל את המתח הריגשי/נפשי כשהרצון שלנו לא מתממש באותו הרגע ממש – נזכה לתשובה אמיתית. רבי נתן אומר שכל העבירות יסודן בדחיקת השעה. האדם לא מוכן לחכות. לא מוכן להמתין. מנסה לקחת בכח את מה שהוא חושב שהוא צריך עכשיו.

תמשיך לרצות. לא רק תמשיך – אלא תחזק את הרצון שלך אבל גם תמתין. תן לדברים להבשיל בקצב שלהם – ואז תקטוף את הפירות המתוקים…

‏3 תגובות

 1. יואב ב- 6 בספטמבר 2010 בשעה 14:24

  בס"ד
  ממש תודה. חיזקת אותי 🙂
  אשמח להצטרף לשיעורים מפעם לפעם…
  שנה טובה!
  אני כנראה לא אגיע לקיבוץ הקדוש השנה…
  אם אתה קורא את זה לפני הטיסה לרבנו אז בבקשה בבקשה, תמסור לו שאני מתפלל להיות אצלו בקרוב.
  ושישלח לנו ישועות!
  (יואב בן חנה.)

 2. newb ב- 5 בדצמבר 2010 בשעה 12:50

  בהצלחה יואב!
  ראיתי את זה אחרי שחזרתי 🙂
  שתזכה להיות בקרוב שם…

 3. אתי ב- 15 בספטמבר 2011 בשעה 11:44

  שלום לך רן, קראתי מספר מאמרים – אני מחוברת כליל לנאמר, גם גרמת לי להזיל דמעות במאמר על הרצון וההמתנה וכו', תודה לך, ושנה טובה.

השאר תגובה