להפיץ את האור -חלק 2

לתחית המאמר: להפיץ את האור -חלק 1

אני לא זוכר כלום ממה שהוא אמר. אני משער שהוא גם לא זוכר. אני בטוח שאפילו אם הייתי שואל אותו חמש דקות אחרי זה מה הוא אמר – הוא בטח לא היה זוכר. אני רק זוכר שהוא בער. כל החדר בער. זה הרגיש כאילו כל החדר התמלא באש כשהוא דיבר. הוא כל הזמן אמר – רבינו הקדוש, רבינו הקדוש אמר. רבי נחמן כתב ש… והכל בער. זה כל כך הפתיע אותי. הוא היה בנאדם נחמד ומתוק אבל מאוד מאוד עדין. מעולם לא ראיתי בו אש כזאת. מעולם לא היתה בו בעירה כזאת – מה קרה לו?

מידי פעם הסתכלתי על אורי והוא רק הנהן. הוא לא אמר כלום. פשוט הנהן. אחרי כמה דקות יואב הפסיק לדבר. הוא פתח את העיניים – וכל האש נרגעה. פתאום הכל חזר לקדמותו אבל משהו נחקק לי בלב. משהו שלא יכולתי להסביר אותו. לא ידעתי מה לעשות. לא ידעתי מה להגיד. הוא הסתכל עלי בחיוך אבל עם עומק גדול בעיניים.

אורי הסתכל עלי במבט בוחן. מה קורה איתך בנאדם? הוא שאל. עדיין בבילבולים? עדיין בהסתובבויות? עדיין לא מוצא את עצמך? זה היה חותך ומהיר אז הדפתי אותו. עזוב אותי אחי, אני עושה את הבחירות שלי. אני עושה את הדברים שלי. אני מגיע למקומות העמוקים בדרכים שלי. סבבה מה שקורה איתך, עזוב, אל תשגע אותי. הוא לא היה נראה משוכנע צפיתי דרשת חזרה בתשובה עפה לכיווני, פעולת הסחה מהירה נדרשה בדחיפות.

הוצאתי את הגיטרה. אני לא הולך להכנס עם החברה האלה לויכוחים. השכל בטח לא יעזור פה. סיפרתי להם קצת מה קרה לי במטוס ואז ניגנתי את השירים החדשים. הם מאוד אהבו אותם. אורי אמר שנשמע שקרה לי משהו מדהים. יואב הצטרף אליו בהתפעלות.

התחלתי להרגיש קצת יותר בנוח. המוזיקה חיברה אותנו. בסך הכל השירים היו על קדושה, על רצון להפיץ את האור, על רצון לשתף את הטוב.

כשהפסקתי לשיר והנחתי את הגיטרה לצידי יואב עדיין חייך. אורי התקרב אלי ואמר – זה ממש סבבה שאתה רוצה לקום בבוקר ולהפיץ את האור. אבל מה אם תגלה שהדרך להפיץ את האור היא לשמור תורה ומצוות? מה אם תגלה שהאור הוא בעצם בתורה הקדושה ואתה צריך להשתנות? תעשה את זה?

זעתי באי נוחות בכורסא. לא ידעתי מה לענות לו. מצד אחד מאוד רציתי לעשות טוב בעולם – גם בעולם באופן כללי, וגם בעולם שלי, העולם הקטן שלי ושל הסביבה הקרובה שלי אבל מהצד השני – מה הקשר שלי לתורה ולמצוות? גם אם נניח שזה נכון מה שהוא אומר. זה היה ממש נראה לי לא בכיוון, אבל גם אם לרגע אני מדמיין שזאת האמת – מה אני יכול לעשות? זה נראה כל כך קשה ומפרך מהצד – אין סיכוי שאני אעמוד בזה. אין מצב.

נו? אז מה אתה אומר? הוא שאל. אם תגלה שזאת האמת? תתחיל לשמור תורה ומצוות? אני לא יודע, אמרתי. באמת, אני לא יודע..

השאר תגובה