למה צריך לדבר טוב? מה העניין בלדבר טוב כל הזמן?

לא צריך לקטרג בעצמנו..

יש לנו מספיק שונאים. אז בטח אנחנו לא צריכים לקטרג בעצמנו. המלצה של החפץ חיים – לדבר רק דברים טובים על עם ישראל. לא להגיד דברים רעים אלא רק דברי זכות וחיזוק.

אבל איך אפשר? אם אדם רואה מה קורה מסביב הוא יכול להשתגע. בגמרא כתוב כבר שאם אדם היה רואה מה שקורה מסביבו הוא היה מתעלף. בפשט מדובר שם על כל המזיקים הרוחניים שעופפים אותנו אבל אולי אפשר להגיד שמזה שאדם מנסה לראות בבהירות גבוה מידי מה קורה מסביב, להיות מעודכן בכל החדשות, לקבל את כל הרכילויות ולשקוע בבוץ של כל הסביבה – הוא יכול להכניס את עצמו לייאוש.

הייאוש הזה יכול להביא אותו למרה שחורה ולכעס והוא יהפוך לרגזן ורטנוני וחס ושלום יתחיל למצוא דופי בכל דבר מסביב. הרע יגבר ואם הוא ידבר עליו רק יחזק אותו.

אז מה עושים? להתעלם מהמציאות??

להפתעתנו הרבה פעמים המציאות היא לא כל כך אובייקטיבית כמו שאנחנו מנסים לצייר אותה. למרות שהדברים נראים לנו כך – הם כמובן עוברים דרך הפילטר של התודעה שלנו. דרך המשקפיים התודעתיות האישיות שלנו. ומקבלים את הצבע והשריטות שמוצאים בדרך. שני אנשים יראו אותה תופעה וכל אחד יתפוס אותה באופן שונה לגמרי. כל אחד יצבע אותה בצבעים האישיים שלו.

אם נבין שהמציאות היא השתקפות של המצב התודעתי שלנו – יהיה לנו עוד יותר חשוב לחפש את הזכות באחר. לחפש את הזכות, את הנקודה הזכה שבו. את הנקודה שהרע לא נוגע בו אלא קרן של אור בוקעת ממנו. ואז לדבר טוב עליו, עליו ועל כל ישראל.

השאר תגובה