חג סוכות – להיות פשוט, פשוט להיות

בחג הסוכות אנחנו מצווים לצאת החוצה, לצאת מבתי הקבע ולגור בבית הארעי. לגור בצל האמונה הקדושה. לצאת מההרגלים שלנו, מהשלווה המדומה שמעניקים קירות האבן והבטון ולהתחבר לפשטות.

לקחת נשימה עמוקה ולצאת לשבוע להתגורר מתחת כיפת השמיים. יש סכך – אבל גם הוא חייב להיות לא אטום לגמרי. בהלכה כתוב כדי שיהיה אפשר לראות את הכוכבים – אבל במינימום שיוכל להכנס גשם אם יורד גשם. לא שאנחנו מצפים לגשם – כי אם יורד גשם אז צריך לחזור לבתי האבן שלנו..

יש משהו פשוט בסוכה. כמה קירות וסכך שמהווה גג ארעי. כמה מהודרת יכולה להיות? גם אם היא מאוד מקושטת, בסך הכל ההבדלים בסוכה לא כל כך גדולים – גם עשירים וגם עניים בדרך כלל יכולים לדור בסוכות דומות יחסית. בכל אופן – יחסית להבדלים האדירים בבתי הקבע – בין העשיר לעני, ההבדל בסוכה לא כל כך משמעותי.

עצם העובדה שאנחנו גם תלויים יותר בחסדי שמיים בסוכה גם מחבר בין העני והעשיר. זה מאוד מחבר, ומצווה גדולה היא גם להזמין אורחים לסוכה, בעיקר עניים אך לא רק. חג סוכות – חג שמחתנו, צריך להרבות בשמחה, ברעות, בסעודות בסוכה. להזמין את האושפיזין, את הרועים הקדושים. לשמוח עם הילדים ולראות איך שפשטות – היא מעלה גדולה.

שנזכה לחג סוכות מלא שמחה וטוב לבב!

השאר תגובה