רבי נחמן מתקן הנשמות

אם תשאל מישהו ברחוב – תגיד, איפה קבור רבי נחמן? רב האנשים ידעו להגיד: אומן.

איפה הוא חי? זאת כבר שאלה יותר קשה. ידוע שקוראים לו רבי נחמן מברסלב, אז כנראה שהוא נולד בברסלב (גם לא נכון, אבל זה סיפור אחר), ואולי חי את רב חייו באומן?

האמת היא שרבי נחמן עבר לאומן רק חצי שנה לפני פטירתו במהלך שנתפס כתמוה בעולם החסידות דאז.

מה משך את רבי נחמן דווקא לאומן? מדוע עזב את ברסלב הפסטורלית שם גר יחד עם קהילתו במשך תקופה ארוכה לטובת העיירה אומן? כל מי שאי פעם ביקר בעיר האפורה והמכוערת הזאת מבין שזה בטח לא הנוף או האוכלוסיה. רבי נחמן אמר שבוודאי העולם תמהים על מעשיו. עד היום צוחקים חסידי ברסלב המגיעים לאומן על העובדה שלמעט הציון ועוד גן חביב להתבודדויות אומן לא מציעה שום אטרקציה תיירותית.

כל מי שאי פעם ביקר באומן מכיר את "הציון" – מקום קבורתו של רבי נחמן. כיום עומד שם ציון (מצבת שיש שחורה מעל מיקום הקבר המציינת את מקומו), כחלק מ"בית החיים" (בית העלמין) היהודי של אומן. המקום בדרך כלל הומה אדם עד שלא רבים שמים אל ליבם שמלבד היותו "הציון של רבינו" – זהו גם קבר אחים של עשרות אלפי יהודים שנרצחו באכזריות על ידי האוקראינים והפולנים בשלושה ימים עקובים מדם.

כארבעים שנה לפני שעבר רבי נחמן לאומן, התחולל במקום טבח נורא של יהודים שמתו על קידוש השם. יהודים שנרצחו רק משום שהם יהודים, על ידי אוקראינים ופולנים (נשמע מוכר?).

בפוגרום שערך שלושה ימים נרצחו כ-30,000 יהודים. הפורעים שניסו להשתלט על אומן פרצו לעיר, בדרכם רצחו כל יהודי שעבר בדרכם. יהודי העירה נמלטו אל בית הכנסת המרכזי שם הסתתרו וביקשו על נפשם בתפילות ותחנונים. אותם מרצחים צרו על בית הכנסת ובפקודת מפקדם שהיה שונא ישראל הציבו צלם בחצר. האולטימטום ניתן – מי שיצא וישתחווה לצלם יחיה ומי שיסרב – יומת. אף אחד מאלפי נשים ילדים וגברים לא יצא מדלת בית הכנסת. משהבינו הפורעים שכולם מסרבים, פרצו את תוך הבנין וטבחו באכזריות כל מי ששהה בו. את כל אותם 30,000 יהודים הטמינו בקבר אחים אדיר שעליו, בחלקת הילדים, יושב ציונו הידוע של רבי נחמן.

אז מה הוא עשה שם?

רבי נתן, תלמידו המסור של רבי נחמן, מספר שכמה שנים לפני שעבר לאומן, בנסיעה מהעיר זלטיפליה לעיירה ברסלב, עבר רבי נחמן דרך אומן ואמר לשותפו לנסיעה  שהיה רוצה להקבר בבית העלמין באומן. כמה טוב להקבר שם, אמר.

כשגר באומן בא מישהו לבקרו ובירך אותו שיזכה לשבת שנים רבות באומן ואמר שבודאי הוא נהנה מהדירה הטובה ומזג האויר הנעים. רבי נחמן ענה והצביע אל מחוץ לחלון ואמר – "איך מוצא חן בעיניך הגן?" אותו האיש היה בטוח שהוא מדבר על הגן שמחוץ לחלון ואז החווה רבי נחמן רחוק יותר אל עבר על בית העלמין. על הגן הזה אני מדבר, אמר. הוא הסביר שאין להם מושג על קדושת וחשיבות בית העלמין ולכן אמר שכה טוב לו שם ודווקא שם היה רוצה להקבר.

לרבי נתן תלמידו המסור סיפר שלא אלפי, אלא עשרות אלפי נשמות צריכות אותו שם. לתלמיד אחר סיפר שנראה כי הוא לא יכול לצאת מהעיר כי תפסו אותו (המתים) כאן ואינם מניחים לו לצאת מאומן.


באותו עניין:


תגובה אחת

  1. […] סדנת RE:CONNECT – התחברות והתבודדות ← רבי נחמן מתקן הנשמות […]

השאר תגובה